SIKÇA SORULAN SORULAR

Pahalı mıdır?
Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?
Estetik Cerrahi Nedir?
Estetik Ameliyatlar Herkese Uygulanabilir mi?
Yara ve Yanık İzleri Tamamen Yok Edilebilir mi?
Ameliyat İzi Kalır mı?
Estetik Ameliyatlar Ağrılımıdır?
Ne Kadar Sürede İyileşir?
Estetik Ameliyatlar Her Yerde Yapılabilir mi?
Riskleri Nelerdir?
İzsiz Meme Dikleştirmek Mümkün mü?
Meme Protezleri Meme Sarkıklığını Düzeltir mi?
Botox Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?
Lazer Lipoliz Nedir?
Pahalı mıdır?

Yaygın kanının aksine estetik ameliyatları gerçekleştirmek için çok pahalı va lüks hastaneler seçilmediği takdirde yapılacak girişimler diğer ameliyat türlerinden pahalıya malolmazlar. Ameliyat sonrası hastanede kalış süreleri çok kısa olduğundan daha bile ucuza maloldukları söylenebilir.

Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?

Rekonstrüktif cerrahi onarım cerrahisidir. Doğuştan eksik veya kusurlu olan, ya da kaza, yanık, tumor ameliyatı sonucu yok olan ya da şekli bozulan organların yeniden oluşturulmasıdır. Örnek; kaza sonucu kaybedilen kulağın yeniden oluşturulması.

Estetik Cerrahi Nedir?

Estetik cerrahi şekil düzeltme cerrahisidir. Bir başka deyişle şekil ve/veya ölçüleri bozuk olan doku ve organların şeklinin hastanın beğenisi ve ideal anatomic ölçüler doğrultusunda değiştirilmesidir.

Estetik Ameliyatlar Herkese Uygulanabilir mi?

Ruh ve beden sağlığı yerinde olan herkese uygulanabilir. Ancak bazı ameliyatlar için yaş sınırlaması, ya da o ameliyatın yapılabilmesi için idesl olan bir yaş vardır. Örneğin; meme büyütme ve burun estetiği 17 yaş üzerindekilere yapılmalıdır.

Yara ve Yanık İzleri Tamamen Yok Edilebilir mi?

Yara ve yanık izleri tamamen yok edilemez. Sadece küçültülebilir ya da azaltılabilir. Hatta bazı durumlarda bunlar dahi gerçekleştirilemiyebilir. Sonuç kişinin cilt yapısına, yaşına, izin boyutlarına, vücuttaki yer ve yönüne, derinliğine, eskiliğine göre değişir.

Ameliyat İzi Kalır mı?

Estetik ameliyat hiç iz bırakmaz diye bilinir. Ancak iz bırakmayan ameliyat yoktur. Estetik ameliyatlarda bu izler bir yerlere gizlenir. Örneğin burun ameliyatında burun deliklerinin içine, göz kapağı ameliyatında göz kapağı kıvrımına gibi. Bazı ameliyatlarda ise izlerin tamamı gizlenemez. Örneğin, karın germe ameliyatı.

Estetik Ameliyatlar Ağrılımıdır?

Birçok estetik ameliyat sadece deri ve deri altı dokuları ilgilendirdiğinden ağrılı değildir. Hafif ağrı olursa da bu 2-3 günde geçer ve bu sure içerisinde ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla kontrol edilebilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin karın germe ameliyatı, ağrı ve gerginlik daha uzun sürer.

Ne Kadar Sürede İyileşir?

Estetik ameliyat sonrasında genellikle 1 gün hastanede kalmak ameliyat sonrası takip açısından yararlıdır. Bununla birlikte birçok ameliyattan sonra aynı gün eve gitmek de mümkün olabilmektedir. Örneğin; burun, kepçe kulak, meme dikleştirme ameliyatları. Seyrek olarak 2-3 gün hastanede kalmayı gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Örneğin karın germe, uyluk germe ameliyatları. İyilrşme süreci , yani bandaj, alçı, dikişlerin vücuttan uzaklaştırılması genellikle 1 hafta içinde tamamlanır. Ameliyatın tipine gore nadiren 2 haftaya kadar uzayabilir. Yapılan girişim sonucu oluşan yeni şeklin son halini alması ise birkaç ayda tamamlanır. Ama yara iyileşmesinin tamamlanmasının 6-8 ay sürdüğü, hatta 1 yıla kadar uzayabildiği unutulmamalıdır.

Estetik Ameliyatlar Her Yerde Yapılabilir mi?

Hayır. Hayati organ ameliyatları kadar riskli olmasalar da, estetik ameliyatlar tüm diğer cerrahi girişimlerde olduğu gibi alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemler ancak tam teşekküllü hastanelerin teknik donanımı ile sağlanabilir. Bunun dışında muayenehane, dispanser, poliklinik, teşhis merkezi ve benzeri yerlerde ameliyat yapılması hem yasal değildir, hem de son derece sakıncalıdır.

Riskleri Nelerdir?

Estetik ameliyatların riskleri diğer cerrahi girişimlerin tümünde olduğu gibi kişinin genel sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Ancak tüm cerrahi girişimlerin bir miktar risk taşıdığı gerçektir. Bu riskler hakkında bilgilenebilmek için ameliyatlar bölümünde hangi girişim hakkında bilgilenmek istiyorsanız o ameliyatın üzerine tıklayarak riskleri öğrenebilirsiniz.

İzsiz Meme Dikleştirmek Mümkün mü?

İz bırakmadan hiçbir ameliyatı yapmak mümkün değildir. . Meme ucunu aşağıdan alıp bütün meme dokusu ile yukarıya taşıdığınız ve memeyi toparladığınız zaman ister istemez iz kalacaktır. Bunun miktarıda sarkmanın derecesine bağlı olarak az ya da çok olabilir.

Meme Protezleri Meme Sarkıklığını Düzeltir mi?

Malesef genellikle düzeltmez. Nadir görülen uygun durumlarda meme dokusunun içerisini doldurarak zaten meme alt çizgisi seviyesinde duran meme ucunu biraz yukarıya kaldırabilir. Meme protezlerinin tek amacının memeyi büyültmek olduğunu unutmayın.

Botox Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Alin bölgesindeki ve gözlerin yanlarinda ki (kaz ayaklari) kirisikliklarinin temel sebebi derinin altindaki kasin hareketleridir. Botox bu kaslarin üç ay ile alti ay arasinda sinirlerden uyari almasini engelleyerek hareketlerini azaltir. Bu da kirismayi ortadan kaldirir. Botox yapilan bir alin daha düz, kirisiksiz gözükür. Kaslar daha az hareket eder ve kas çatmak zorlasir. Üçüncü aydan sonra bu etki azalir ve kaslar altinci aya dogru yavas yavas eski hareketlerine dönerler.
Botox yapilan yerdeki ter bezleri de daha az çalisir. Avuç içlerinde, ayaklarinda, koltuk altlarinda asiri terlemesi olan insanlara da botox yapilarak bu sikâyetleri bir sene süresince azaltilabilir.

Lazer Lipoliz Nedir?

Klasik liposuction yöntemi mekanik travma yaratılarak yağların parçalanması ve yüksek negatif basınçla çekilmesidir ve ortalama 3-4 hafta morluk görülmesi beklenir. Bir ay korse kullanımı şarttır. Ağrılı olduğundan genel anestezi tercih edilir ve cilt dokusuna hiçbir katkısı olmadığı gibi citte dalgalanma, gevşeme ve ve pürüzlü bir görünüm bırakma ihtimali yüksektir. Lazer lipoliz kanülleri ise çok ince ve yuvarlak uçludur bu yüzden dokuya zarar vermez. Klasik liposuction kanülleri keskin uçludur ve yağ dokusunu rendeleme prensibiyle çalışır. Bu yüzden liposuction işlemi uygulamaya ekstra bir doku travması daha ekler ve komplikasyon oranı yüksektir.
Lazer lipoliz yağları etkilediği gibi cilt altındaki kolagen liflerin de kısalmasını sağlayarak ciltte sıkılaşma ve toparlanmaya neden olur. Yağ dokusu içindeki mikrodamarları büzdüğü için uygulama sonrası morluk görülme ihtimali minimumdur.Yağları eritirken damarlara ve sinirlere zarar vermez..Kanüller 0.6-1.2mm olduğundan vücutta iz kalmaz.

Hangi bölgelere uygulanır?

1-Bel – göbek – love handles denen simit hattı
2-Kol, gıdı ve jinekomasti denen erkek memesi yağlanması
3-Basen – popo altı banana hattı- diz içi- üst bacak içi – üst bacak ön yüzü
4-Baldır ve ayak bileği

Menü